Decoupage na ciemnym tle

Wykonałam projekt świecznika z plastrów drewna: duży na spód, a na nim miały stanąć trzy mniejsze plastry, tak aby w środku zmieściła się szklanka do której będzie wkładało się świeczkę typu tealight. Tak też zrobiłam, ale z efektu nie do końca byłam zadowolona. Postanowiłam trochę zmienić świecznik i dodałam ozdobę z sznurka jutowego oraz ukochany mój decoupage. Chciałam uniknąć malowania farbą akrylową całego plastra drewna zakrywając słoje drewna. Dlatego nakleiłam motyw z serwetek na plaster pokryty jedynie lazurą, a żeby wzór ładnie wyszedł zastosowałam poniższą metodę, którą opisałam krok po kroku. Wiem, że niektórzy inaczej wykonują decoupage na ciemnym tle. Mi poniższa metoda wydała się najbardziej przyjazna. Zapraszam do zapoznania się i … przyjemnego decoupagowania.

Instrukcja decoupage na ciemnym tle

Krok 1:

Wybrałam dwie serwetki spośród moich „prywatnych” zasobów, których motyw postanowiłam wykorzystać: aniołki oraz motyw afrykański. Małymi nożyczkami wycięłam interesujące mnie wzory.

 

Krok 2:

Rozdzieliłam warstwy serwetek i jedną cieniutką białą warstwę bez motywu nakleiłam rozwodnionym wikolem w miejscach gdzie będę później przyklejać wzór. Pozostawiłam do wyschnięcia. (Stosowałam różne kleje dedykowane do decoupage, jednak rozwodniony wikol według mnie niczym nie odstaje, a do tego jest znacznie tańszy i bardziej dostępny, bo kupicie w każdym markecie budowlanym).

 

Krok 3:

Przyklejone serwetki pomalowałam pędzelkiem białą farbą akrylową.

 

Krok 4:

Rozwodnionym wikolem przykleiłam wzór w odpowiednie miejsca.

 

Krok 5:

Polakierowałam świecznik kilkoma warstwami lakieru. Przed nałożeniem kolejnych warstw trzeba lekko przeszlifować papierem ściernym lakierowaną powierzchnię.

 

Poniżej efekt końcowy, a świecznik okazał się również świetnym stojakiem na butelki.